fuori categoria

Terpeny z konopí: Co jsou a jaké mají účinky?

Terpeny jsou těkavé molekuly, které dávají rostlinám konopí (a nejen jim) jejich typické a charakteristické aroma, které je vnímatelné jak čichem, tak i chutí. Jsou to přirozené oleje produkované rostlinami uvnitř jejich žláz, které se od sebe liší vlastnostmi aromat.

Terpeny mohou mít širokou škálu aromat, které se mohou velmi lišit od tónů země až po citrusové, od tónů sýra až po mátové a sladké ovocné tóny.

Ve všech rostlinách na světě jsou terpeny využívány jako nástroj přirozené obrany proti potenciálním predátorům nebo jako prostředek k přilákání nezbytných hmyzích opylovačů.

Všechny rostliny produkují terpeny, ale ty, které jsou přítomny v rostlinách konopí, byly dlouho opomíjeny výzkumy ve prospěch THC a CBD, dvou složek, které získaly mnohem více pozornosti, což s sebou v průběhu času přinášelo i neúrodné polemiky.

Podle některých mezinárodních vědeckých studií provedených v posledních měsících se ukázalo, že terpeny mají možnost přímo a různými způsoby ovlivňovat neurotransmitery v mozku.

Mezi různými nedávnými objevy stojí za zmínku studie, která ukazuje, že tyto molekuly přítomné v konopí nejsou zodpovědné pouze za konečné chutě a aroma, ale pracují v synergii s kanabinoidy.

Například dvě rostliny charakterizované stejným množstvím THC a CBD mohou mít velmi odlišné účinky právě kvůli přítomnosti různých terpenů. Podle některých výzkumníků by tedy terpeny mohly být rozhodující a zásadní pro účinky, které vyvolávají jednotlivé odrůdy konopí. V souhrnu, rozdíl mezi jednotlivými odrůdami konopí by již nebylo stanoveno množstvím nebo typem obsažených kanabinoidů (THC a CBD), ale typem a množstvím terpenů.

Od čeho závisí typologie, množství a charakteristiky terpenů?

Charakteristiky terpenů obsažených v konopí, jako je konečné množství a typologie, závisí zejména na stejných faktorech, které ovlivňují zdraví a růst rostlin: typ půdy, klima, hnojiva použitá k výživě rostlin a věk rostliny.

Jaké účinky mají terpeny?

Z výzkumů prováděných vědci vyplývá, že terpeny fungují velmi odlišným způsobem: některé typy mají schopnost ovlivňovat mozek tak, aby uvolnily svaly, zatímco jiné ovlivňují neurotransmitery a způsobují opačný efekt.

Například, Ethan Russo, slavný neurovědec, ukázal, jak terpeny mohou blokovat nežádoucí účinky THC (psychoaktivní složky konopí) tím, že kontrolují množství THC, které projde hematoencefalickou bariérou, a také zvyšují prospěšné účinky léčebného konopí, což zase poskytuje pacientům větší úlevu. Pokud by byl tento objev otestován a stal se obecným jevem, konopí by získalo ještě větší hodnotu a jeho obrovské potenciály by mohly být využity i pro jiné lékařské účely. Ale to není vše, protože podle některých studií tyto přírodní, těkavé molekuly přítomné v rostlinách konopí mohou ovlivnit také hladiny dopaminu a serotoninu.

Různé typy terpenů mají různé účinky v závislosti na druhu konopné odrůdy, ale také v závislosti na konkrétní molekule obsažené uvnitř. Například limonen, jeden z nejznámějších terpenů (tak populární, že je i chemicky reprodukován v farmaceutických a kosmetických laboratořích), zvyšuje koncentraci a pozornost a je cennou pomocí při boji proti úzkosti a depresi a – obecně – při zlepšování nálady a duševního stavu. Navíc se zdá, že posiluje také imunitní systém.

Mircen – nebo β-mircen – má vůni připomínající mech a les, je relaxační a uvolňující a – podle některých výzkumníků – pomáhá při léčbě cévních onemocnění a prevenci žaludečních vředů. Podle některých studií má tento terpen pozitivní účinky proti zánětům, bakteriím a dokonce i nespavosti. Terpen β-karyofylen naopak může mít velké myorelaxační vlastnosti, takže účinně bojuje proti některým z nejtěžších příznaků Parkinsonovy choroby a jiných degenerativních onemocnění. Pinen je terpen zodpovědný za vůni borovice, typickou pro některé konopné rostliny. Podle některých studií má tato těkavá molekula mnoho protizánětlivých, bronchodilatačních a dokonce i antitumorálních vlastností, takže ji tradiční čínská medicína používá již dlouho jako přírodní pomoc proti rakovině. Podle dalších studií pinen zlepšuje kognitivní procesy a má tonizační účinky.

β-karyofylen je terpen, který se vyskytuje také v jiných rostlinách, včetně skořice, černého pepře, hřebíčku, rozmarýnu, chmelu a – v malých množstvích – i v levanduli. Vyznačuje se intenzivní vůní, dřevitým charakterem s pikantními tóny a – podle některých studií – má silné protizánětlivé účinky.

Mezi hlavní známé terpeny stojí za zmínku i linalool, který se vyskytuje v velkém množství i v levanduli. Mezi jeho přínosy patří relaxační a anxiolytický účinek, antikonvulzivní a protizánětlivý účinek. Podle některých vědců by tato hořlavá molekula snižovala zánět plic způsobený kouřením a posilovala imunitní systém. Mezi další významné terpeny patří také humulen, který se nachází – kromě konopí – i v několika dalších rostlinách, jako jsou koriandr a chmel. Tato molekula má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a proto se již dlouho používá v tradiční čínské medicíně k boji proti zánětům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *